Zonky půjčka Zonky půjčka 1 Zonky půjčka 2 Zonky půjčka 3 Zonky půjčka 4 Zonky půjčka 5 Zonky půjčka 6 Zonky půjčka 7

Zonky půjčka

Peer-to-peer půjčování přináší možnost zájemcům o úvěr a potenciálním věřitelům bez účasti tradiční finančních institucí společně zrealizovat celý proces zřízení a poté vrácení úvěru. Nazývá se a je známé také jako sociální půjčování. Je vnímáno jako dosažitelnější forma půjčky.

Nabízí šanci pro jednotlivce, kteří nemohli získat dostupné financování na konvenčním trhu s nejlepšími možnými sazbami. V tuzemsku působí v tomto segmentu více firem, ale nejznámější a největší je platforma Zonky.

Zonky - o platformě

Platforma byla spuštěna v červnu 2015 a počáteční kapitál pro provoz z velké části obstarala skrze hlavního investora, kterým byl inovační fond společnosti Home Credit. Tato nebankovní instituce na finančním trhu podniká od 90. let a má tak za sebou kromě silné kapitálové struktury od majitelů, také desítky let zkušeností. To se začíná projevovat mimo jiné tím, že Zonky narozdíl od spousty svých konkurentů stále roste a nezažívá nějaké výrazné provozní problémy. Což se logicky projevuje i na kvalitě zákaznického servisu.

Zonky - jak Zonky tržiště funguje?

Jako první fakt pro lepší pochopení celého systému, je důležité si uvědomit, že platforma p2p půjčování Zonky sama o sobě nepůjčuje žádné vlastní finance. Firma funguje jen jako internetový zprostředkovatel, který vlastní dané tržiště - webové rozhraní. Jakmile někdo zadá poptávku po úvěru, na webu ji uvidí potenciální investor a může se rozhodnout, jestli se chce stát investorem půjčky.

Zonky tedy do úvěrového procesu přináší nejdůležitější část řetězce a to místo pro propojení nabídky s poptávkou a s tím související infrastrukturu. Dále uděluje zájemci rating rizikovosti a rozpracovává právní a administrativní záležitosti. Jako je zajištění smlouvy, termíny splátek a řeší případné vymáhání pohledávek. To co firmu tohoto typu však především z podnikatelského hlediska diametrálně odlišuje od tradičních věřitelů je skutečnost, že investice do půjček Zonky nezajištuje a pokud dlužník přestane splácet, finance ztratí investor.

Zonky - jak si půjčit?

Prvním krokem je vyplnění informačního formuláře stejně jako u každé legislativně zajištěné žádosti o úvěr. Zde je nutné zadat údaje, na základě kterých vám společně s vaší úvěrovou historií Zonky udělí rating. Proto je důležitá pravdivost a také úplnost údajů. Zadané údaje musí být poté doloženy doklady totožnosti a příjmů. Půjčka bez doložení příjmu vám je k dispozici na příslušné podstránce tohoto webu.

Možný budoucí klient má skrze platformu unikátní možnost, ke své žádosti připojit i příběh. Příběh, který může pomoci lépe pochopit, proč o půjčku žádá a také motivovat potenciální investory proto, aby se rozhodli klientovi finance poskytnout. Existují velmi běžné situace, kdy člověk žádá o půjčky online, ale pokud se jedná například o dofinancování podnikatelského záměru malého rozsahu, je toto skvělá příležitost investorům ukázat, že jejich finance budou použity progresivně a s velkým potenciálem pro jejich vrácení.

Zonky - anonymita

Nejčastějším dotazem u tohoto typu služeb bývá, jak moc je využívání aukčních půjček anonymní. Legislativa týkající se ochrany osobních údajů je velmi striktní a můžeme si všímat, že minimálně EU se snaží o neustálé zlepšení komplexnosti stávajících zákonů. Proto je anonymita u této služby samozřejmostí a stejně tak jsou vaše údaje chráněny zákonem proti jakémukoliv dalšímu poskytnutí k obchodním účelům.

Ve chvíli, kdy o úvěr zažádáte a poptávka je vystavena, stejně tak když úvěr splácíte, investoři vaší půjčky kromě vašeho příběhu nikdy nemají k dispozici žádné vaše osobní údaje, které obsahovala žádost.

Zonky - konkurence a další možnosti

Pokud uvažujete o používání služby typu peer-to-peer, je důležité vyhodnotit všechny možnosti. Firem jako je Zonky, je celá řada a i když fungují na stejném základním principu, liší se z hlediska podmínek, struktury poplatků, sazeb, historie a tak dále. Na trhu existují i alternativy jako jsou online půjčky od nebankovních společností a tradiční bankovní úvěry.

Rozdílem dotvářející celkový pohled na tyto subjekty je aktuálně fakt, že banky i nebankovní společnosti musí vlastnit licenci od ČNB a vztahuje se na ně zákon o spotřebitelském úvěru. Zonky licenci také disponuje, ale je registrována jako poskytovatel finančních služeb malého rozsahu a proto se na ní zákon nevztahuje.